Wydarzenia

Gala konkursu XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Romualda III Mikoszewskiego p.h. „Ziemia najbliższa”. Znamy zwycięzców!

Zakończył się, ogłoszony przez Łosicki Dom Kultury i Powiatowe Stowarzyszenie Animatorów Kultury w Łosicach XXVII Ogólnopolski Konkursu Literackiego im. Romualda III Mikoszewskiego p.h. „Ziemia najbliższa” pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Łosice. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Na konkurs wpłynęło 58 zestawów wierszy nadesłanych z całej Polski i zagranicy. Jury, w skład którego weszli uznani twórcy i krytycy literaccy: Agnieszka Monika Polak, Waldemar Michalski i Zbigniew Waldemar Okoń oceniło 174 wierszy i wyłoniło laureatów:

• I nagroda za zestaw wierszy opatrzony godłem: „ARYSTOTELES” – Marcin Lewiński – Gdynia
  • II nagroda za zestaw wierszy opatrzony godłem: „PAMIĘTAM JAKBY” – Marek Pietrzela – Biała Podlaska
  • III nagroda za zestaw wierszy opatrzony godłem: „BALDO” – Tadeusz Krzysztof Knyziak – Warszawa

nagrody specjalne za tematykę regionalną (powiatu łosickiego)

• za zestaw wierszy opatrzony godłem: „ŁOŚ” – Anna Piliszewska – Wieliczka
  • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „POWIDOKI” – Marianna Pawłowska – Niemojki

wyróżnienia otrzymali:

• za zestaw wierszy opatrzony godłem: „KOŃ” – Tadeusz Dejnecki – Płock
  • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „LILAK” –  Magdalena Cybulska – Łódź
  • za wiersze: „Bezgłos”, „Instrukcja pisania niedosłownego wiersza” opatrzone godłem: „POEMATIC” – Piotr Zemanek – Bielsko Biała
  • za wiersze: „Klucz”, „Jarzębinowa dusza” opatrzone godłem:
    „STORCZYK” – Katarzyna Wiktoria Polak  – Kraków
  • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „TRUSKAWKA” – Marta Jurkowska – Olkusz
  • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „ARON” – Edyta Wysocka – Miastko

wyróżnienia drukiem:

• za zestaw wierszy opatrzony godłem: „FIGA Z MAKIEM”” – Rozalia Dmochowska – Poznań
  • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „PRZENOŚNIA” – Magdalena Jóźwiak – Toruń
  • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „TESS” – Teresa Młynik – Sokołów Podlaski
  • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „MIDUR” – Andrzej Wróblewski – Warszawa
  • za zestaw wierszy opatrzony godłem: „POWROTY” – Małgorzata Borzeszkowska – Lębork.

DSC_9175-Poprawione-Szum.jpg

Uroczysta Gala podsumowująca 27. edycję Konkursu odbyła się 28 listopada o godz. 17:00 w sali widowiskowej ŁDK. Laureatom nagrody wręczyli: Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, Burmistrz Mariusz Kucewicz, dyrektorka ŁDK Dorota Kozłowska oraz przewodnicząca jury Agnieszka Monika Polak.

Muzycznym prezentem dla uczestników Gali był przepiękny koncert "Piosenka dobra na wszystko" w wykonaniu Olgi Bończyk z zespołem. Podczas wydarzenia mogliśmy usłyszeć piosenki z repertuaru Ireny Jarockiej, Ireny Santor, Wojciecha Młynarskiego, Reny Rolskiej, Marii Koterbskiej, czy Skaldów. Muzycznie nad całością czuwał Piotr Wrombel, jeden z najbardziej uznanych pianistów jazzowych, aranżer i kompozytor. Subtelnie ułożona lista piosenek, doskonały wokal p. Olgi i sprawiły, że koncert był niezapomnianym wydarzeniem dla wszystkich, którzy mieli okazję wziąć w nim udział.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w Konkursie, Jury za wytężoną pracę, a zwycięzcom składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

fot. Joanna Gąska